SŁOWNIK GWARY ZAKOPANEGO I OKOLIC

SŁOWNIK GWARY ZAKOPANEGO I OKOLIC

Słownik gwary Zakopanego i okolic, Juliusz Zborowski. Opracowany i uzupełniony z materiałów Autora przez Zespół Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk pod kierunkiem Joanny Okoniowej, Zakopane-Kraków 2009, s. 491, il., format 18 x 25 cm.

Więcej szczegółów


199,90 zł brutto

Stan: Tego produktu brak w magazynie

Po raz pierwszy opublikowany słownik gwary podhalańskiej prof. Juliusza Zborowskiego. Autor, wybitny językoznawca i ludoznawca, był w latach 1922-1965 kustoszem, a następnie dyrektorem Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Słownik ten stanowi dorobek ponad 50 lat jego pracy, gdyż autor rozpoczął gromadzenie materiału słownikowego (poprzez zapisywanie i nagrywanie) od 1912 r., a kontynuował aż do ostatnich lat swojego życia (zm. w 1965 r.). W swym słowniku Zborowski zebrał wyrazy i związki frazeologiczne używane przez mieszkańców Zakopanego i okolicznych wsi. Na tym obszarze, bezpośrednio przylegającym do Tatr, zachowała się gwara podhalańska w najbardziej klasycznej formie, której cechy, w miarę oddalania się od tych terenów, słabną i ulegają zmianom.

Opracowaniem i przygotowaniem do druku rękopiśmiennych materiałów Zborowskiego zajął się zespół dialektologów z Krakowa, pod kierunkiem prof. dr hab. Joanny Okoniowej, która też jest redaktorem naukowym niniejszego słownika.Koszyk  

Brak produktów

Dostawa 0,00 zł
Suma 0,00 zł

Realizuj zamówienie

Nowe produkty

Brak nowych produktów na tą chwilę