SŁOWNIK GWARY ZAKOPANEGO I OKOLIC

SŁOWNIK GWARY ZAKOPANEGO I OKOLIC

Słownik gwary Zakopanego i okolic, Juliusz Zborowski. Opracowany i uzupełniony z materiałów Autora przez Zespół Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk pod kierunkiem Joanny Okoniowej, Zakopane-Kraków 2009, s. 491, il., format 18 x 25 cm.

Więcej szczegółów


109,90 zł brutto

1 dostępny

Ostatnie egzemplarze!

Po raz pierwszy opublikowany słownik gwary podhalańskiej prof. Juliusza Zborowskiego. Autor, wybitny językoznawca i ludoznawca, był w latach 1922-1965 kustoszem, a następnie dyrektorem Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Słownik ten stanowi dorobek ponad 50 lat jego pracy, gdyż autor rozpoczął gromadzenie materiału słownikowego (poprzez zapisywanie i nagrywanie) od 1912 r., a kontynuował aż do ostatnich lat swojego życia (zm. w 1965 r.). W swym słowniku Zborowski zebrał wyrazy i związki frazeologiczne używane przez mieszkańców Zakopanego i okolicznych wsi. Na tym obszarze, bezpośrednio przylegającym do Tatr, zachowała się gwara podhalańska w najbardziej klasycznej formie, której cechy, w miarę oddalania się od tych terenów, słabną i ulegają zmianom.

Opracowaniem i przygotowaniem do druku rękopiśmiennych materiałów Zborowskiego zajął się zespół dialektologów z Krakowa, pod kierunkiem prof. dr hab. Joanny Okoniowej, która też jest redaktorem naukowym niniejszego słownika.Koszyk  

Brak produktów

Dostawa 0,00 zł
Suma 0,00 zł

Realizuj zamówienie

Nowe produkty

KALENDARZ 2019 ZAKOPANE I TATRY NA STARYCH POCZTÓWKACH
KALENDARZ 2019 ZAKOPANE I TATRY NA STARYCH POCZTÓWKACH
  Wydawca  -  Firma Księgarsko Wydawnicza...